Slovenskí volejbalisti prehrali s Fínskom 2:3 a nepostúpili na MS

06.01.2014 Celý región

Poprad 5. januára (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli vo svojom treťom kvalifikačnom stretnutí o postup na MS, keď v M-skupine podľahli Fínsku 2:3 na sety. So štyrmi bodmi obsadili konečné tretie miesto.

Zverenci talianskeho lodivoda Flavia Gulinelliho držali s pravidelným účastníkom Svetovej ligy krok iba v prvom (26:24) a vo štvrtom sete (25:14). Účasť na svetovom šampionáte 2014 v Poľsku si zabezpečil práve posledný súper Slovenska, reprezentácia Fínska, ktorá v Poprade nenašla premožiteľa. Druhé miesto si vybojovali so ziskom piatich bodov Ukrajinci.

Pred vypredanou popradskou halou začal lepšie slovenský výber, ktorý sa ujal vedenia 5:2 po nepresnom smeči fínskeho hráča. Severania okamžite kontrovali dvoma bodmi a z podania i zrovnali na 7:7. Kohút dva razy prinavrátil tesný náskok na stranu Slovenska (8:7 i 9:8), ale Fíni naklonili misky váh na svoju stranu po chybnom smeči Diviša st. - 10:11. Tí vyhrávali po ďalších troch výmenách 13:11, ale po nepresnostiach na sieti i v poli dovolili Slovákom získať šesťbodovú šnúru - 17:13. Úspešný blok na Diviša st. znamenal zníženie na 17:14, no slovenský tím si udržiaval trojbodové vedenie až do stavu 21:18. Potom ich súper získal dva body v rade a striedajúci Ojansivu esom zrovnal na 23:23. Vzápätí pridal ďalšie, no následné pokazil a bolo 24:24. Záver setu vyšiel Slovákom, po úspešnom bloku a servise Nemca - 26:24.

Úvod druhého setu vyznel v prospech fínskej reprezentácie, ktorá si vypracovala dvojbodové vedenie 5:3. To stratila po ese Ogurčáka, no úspešný dvojblok im zabezpečil, že po prvom technickom oddychovom čase vyhrávala 8:6. Slováci zrovnali na 8:8 a chyba súpera im umožnila ísť do najtesnejšieho náskoku 10:9. Z neho sa netešili dlho, keďže Fínom sa podarila šesťbodová šnúra, po ktorej svietil na ukazovateli skóre stav 10:15. Od stavu 12:16 pridali severský súper tri body v rade a bolo jasné, kto získa druhý set vo svoj prospech. I keď Slováci znížili na 18:22, napokon prehrali set na 19.

Tretie dejstvo sa tiahlo bod po bode do stavu 5:4 v prospech slovenských volejbalistov. Potom prišiel výpadok a súperova štvorbodová šnúra (5:8). Slovenský výber korigoval manko na rozdiel dvoch bodov (9:11), skúsený fínsky tím však postupne pridával bod po bode a zvyšoval svoje vedenie (13:9, 17:13, 24:17). Dôležitý tretí set získal znova v pomere 25:19 a mohol sa tešiť z postupu na MS.

Do štvrtého setu už nastúpili Fíni v zmenenej zostave a lodivod dal možnosť hráčom z lavičky. Slováci si dokázali vypracovať hneď v úvode dvojbodové vedenie 2:0, ktoré postupne navyšovali (13:9, 16:10). Na rozdiel siedmich bodov zvýšil z podania Bencz, na 23:14 rovnako z podania Nemec. K tomu vzápätí pridali Slováci úspešný blok, znova sa presadil na podaní Nemec, ktorý uzavrel štvrtý set (25:14) a zápas posunul do tajbrejku. V ňom sa presadili Fíni 15:10 a zvíťazili 3:2 na sety.

Hlasy po zápase

Marek Kardoš, asistent trénera SR: "Po ťažkom prvom sete som si myslel, že sa to otočí na našu stranu. Bohužiaľ, kvalita na strane Fínov bola vyššia a Svetová liga, ktorú majú za sebou, sa na takomto turnaji ukázala. Individuálne máme výborný tím, no spolu to ešte nie je ono."

Juraj Zaťko, nahrávač SR: "Dostali sme druhú šancu na postup, v prípade víťazstva 3:0 alebo 3:1. Začali sme výborne, atmosféra bola skvelá a mysleli sme si, že to dokážeme. Prejavila sa únava i keď Fíni odohrali rovnaký počet zápasov. Sklamanie je veľké, boli sme blízko, no nepostúpili sme."

tabuľka M-skupiny:
1. Fínsko 3 3 0 9:4 8
2. Ukrajina 3 2 1 7:5 5
3. Slovensko 3 1 2 5:6 4
4. Grécko 3 0 3 3:9 1

Nedarilo sa ani Slovenkám

Slovenské volejbalistky prehrali v nedeľu v ich poslednom zápase M-skupiny kvalifikácie MS 2014 v bulharskom Samokove s Českom 0:3. Stratili tak šancu na postup, keďže po sobotnej výhre nad Bieloruskom potrebovali výhru za tri body a ešte museli čakať aj na priaznivý vývoj v iných skupinách.

Zverenky trénera Mareka Rojka takto už nemôžu postúpiť, s turnajom sa lúčia s bilanciou jedna výhra - dve prehry. Postup si vybojovali Bulharky, Češky skončili druhé a musia čakať na ostatné výsledky.

Marek Rojko, tréner SR: "Češky hrali celý duel koncentrovane, na sto percent. Mali sme trochu problém v riešení nášho útoku viac ako obrany. Málo sme zapájali do kombinácie prvý sled. Češky predviedli najlepší výkon na turnaji, vo všetkých činnostiach boli lepšie. Chcel som, aby sme minimálne zdolali Bielorusko, čo sa nám podarilo. Dostali sme do stresu Bulharsko a boli sme blízko ešte jedného bodu navyše. Musíme pracovať ďalej, aby sme sa vedeli vzoprieť aj takým tímom ako Česko."

Ivana Bramborová, smečiarka: "Do zápasu sme išli s tým, že musíme začať hneď od prvej lopty. Skoncentrovať sa a nejsť doň ležérne, čo sa nám aj podarilo. Doťahovali sme sa bod po bode. Bohužiaľ, koncovka nevyšla, čo ma mrzí. Možno by duel vyzeral trochu inak, keby sa nám to podarilo otočiť. Druhý set to už bolo horšie, nemali sme odprihrávané, ťažko sme sa presadzovali v útoku. Najsilnejšia zbraň Češiek bol servis a takisto sa presadzovali aj v útoku."